Mello så klart

on

Så här dagen efter måste man säga att Mello arrangemanget var mycket bra genomfört. Både gällande Mellofolket och polis som höll ordning på allt utanför. Som terapeut kan man inte annat än tänka på den israeliska deltagaren och vad hon har fått utstå. Hon fick bära hundhuvudet för vad hennes lands politiker och militär bestämt. Frågade någon vad hon själv tyckte? Att hota och anklaga henne är mobbing och ingenting annat. Heder till er som gav henne stöd för hon är bara en människa, ung dessutom. Var snäll så mår du bättre.

Vinnaren som bröt mot genuskoden, var värdig och hens ord att alla människor förtjänar fred och värdighet var mitt i prick. Bravo till dig och låten the Code. Tack och lov för alla oss som inte tycker att icke-binära personer, eller personer med annan sexuell orientering än heterosexuell för den delen, är just lika värdefulla som alla andra. De som tycker att de behöver bestämma över andra människors sätt att leva bör syna sig själv i spegeln först. Sköt ditt eget liv och låt andra ha sin egen autonomi och egen bestämmanderätt så får vi kanske om inte fred i världen så frid i sinnet.

Lite konspirationsteorier får bli min avslutning. Var det verkligen möjligt att UK inte fick en enda poäng av folket? Låten och framförandet var ju bra. Eller har någon hacker varit igång? Någon som tycker att UK har fel politiska färg kanske?

Nåja, en fin dag här i Norrköping som man får glädjas åt när man varit uppe halva natten.

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.