En sensommarvarm dag i strålande solsken när vi satte oss på tåget till Yokohama. Det tar en halvtimme från Tokyo och väl framme mötte Christian oss vid stationen. Han bor i närheten. Sedan började vår vanliga dagsvandring genom passager och gångvägar omgivna av moderna byggnader.

Ett kort stopp på Starbucks innan vi fortsatte mot hamnen och trots att det är september fanns det fortfarande vackra träda att titta på.

Vid hamnen var det full fart med julmarknad i en gammal tegelstenslänga från forna tider. Charmigt och roliga saker att kika på i de basarliknande gångarna. Det var inte bara vi som njöt av solen för även här brukar det vara kallare vid den här årstiden.

Skyltar med regler brukar ofta vara tecknade figurer vilket får det att låta lite snällare. Regeln att leda sin cykel hade dock det finaste utseendet.

Från hamnen gick det en lång pir ut i havet så självklart gick vi ut på den.

En härlig dag kort och gott.