Vi tar för mycket för givet

on

Ju mer man förstår hur våra kroppar fungerar desto mer förundrad blir man att det inte är mer problem och haverier än vad det är. När ett fysiologiskt system haltar tar andra system vid, vilket sker genom ett förunderligt och välfungerande feedback system. Jag funderar ibland över vad som gör att man väljer att svälta sig så till den grad att kroppen får kämpa för att överleva. Vi tar för det mesta kroppens funktioner för självklara och reagerar först när något brister. Eller som ett kinesiskt ordspråk;

Människan gråter inte förrän hon ser kistlocket

När kroppen försetts i svält kommer flera system gå ner på halvfart. För många med ortorexia atletika blir det allt svårare att tolka form och figur, hantera värme och kyla, tänka rationellt, utveckla muskelkraft, koncentrera sig, fatta beslut med mera med mera. Hjärnans främre del och hjärnbark, det så kallade prefrontalcortex, klarar inte längre av att hämma känslokärnan amygdalas ångestkaskad eller utföra människans högre funktioner. Det är sorgligt att se att detta förorsakats av en självinducerad svält och mekanisk överbelastning.

Vi borde vara tacksamma för vår magnifika och välfungerande kropp där faktiskt så mycket kan gå fel. Låt oss bara nämna ett fåtal haverier som handlar om blindhet. Jag tror att de flesta av oss först och främst tänker på att man inte kan se alls eller att man är färgblind. Men man kan även få synbortfall så att man bara ser hälften av synfältet eller motsatsen, att man ser saker som inte finns. Andra synstörningar är oförmåga att se rörelser såsom exempelvis vatten som rinner eller oförmåga att känna igen föremål. Det senare har ingenting med minne eller intellekt att göra utan är bristande visuell förmåga. Man kan även ha nedsatt förmåga att bedöma avstånd vilket innebär problem när man ska greppa efter något. Till sist kan förmågan att bedöma ansikten vara försämrat. Det gör att man får svårt att känna igen personer vilket många gånger medför sociala problem såsom att möta någon som man känner och personen i fråga tror att man inte vill kännas vid en.

Att kunna se är något fantastiskt och synen inkluderar så mycket mer än bara våra ögon. Hjärnans bakre dels hjärnbark är ett fantastiskt maskineri som tolkar och förmedlar synintryck till andra delar av vår hjärna. Det enda vi behöver göra är att se till att maskinen oljas, vi behöver äta för att tillgodose hjärnans energibehov som utgör 25% av vårt dagliga energibehov.

Vid ortorexia atletika ser vi att många får nedsatt förmåga att bedöma kornighet, avstånd, konturer och storlek. Detta kan vara en anledning till att man missbedömer sin egen och andras storlek och även den mängd mat som ligger på tallriken.

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.