Igår var det kalas igen för ingen mindre än Johanna som jobbade som aerobicsinstruktör hos mig på 80-talet. Det var i studion på Luntmakargatan där saker hände på den tiden, alla var glada och det var högkonjunktur och så långt ifrån miljöhot och krig man kan tänka sig. Inte heller var det tal om extremdieter som gör folk sjuka.
Nåja, Johanna har hunnit bli 70 år och barnen som då var små är vuxna med egna barn. Så är det ju med livet. Hur som helst så hade jag trevligt på festen och träffade flera personer som tränat hos mig tidigare. Några instruktörer från Sturebadet var även där och det känns så länge sedan jag själv gästade Sturebadet och höll träning i tävlingsaerobics.

Fina tal av Johannas barn och syster, som för övrigt är en av Sveriges främst hjärtexperter.

Jag uppskattade, utöver god mat och efterrätt lite småprat med dottern Britta som man följt under åren. Idag är det tillbaka till verkligheten som under lördagar består av datahantering. Igen….pust.