Oj, oj, oj så många yrken som jag varit intresserad av. Som sjuåring var det veterinär, i likhet med alla andra barn men det gick snabbt över till att leka affär och som sjuttonåring var jag redan entreprenör. Min första firma hette Orient Sport och jag importerade det mesta inom träning. Med åren blev det Tränare som yrke kombinerat med bolagsdrivande helt enkelt för jag ville det.

Yrkesmilitär var ett yrke som jag definitivt var intresserad av efter att ha tränat närkamp på kustjägarskolan. Men. men då var det för sent och högst ovanligt med kvinnliga officerare. Något annat jag funderat på? Möjligen läkare men tid och utrymme för de studierna fanns inte. Jag var dessutom en flygande fågel som inte kunde stabilisera mig på en ort. Resande var ett måste.
Politiker har väl alla känt för när man funderar över vad man skulle vilja förändra i samhället men den längtan går snabbt över för jag är definitivt mer än inspiratör än en politiker.

Så vad önskar jag att jag skulle ha blivit? Det jag är faktiskt. En entreprenör som får utrymme för kreativitet och där nyfikenhet får växa och frodas.