Igår presenterade man ett projekt där Stockholm stad kommer att ställa ut hyrcyklar igen vilket sådana som jag naturligtvis tycker är bra för att främja fysisk aktivitet. Men när man säger att priserna är lägre än alla elcyklar ändras min uppfattning.

Hur kommer det sig att kommunen använder våra skattepengar för att göra dyra investeringar i cyklar som man sedan ska använda till att konkurrera ut privata företag? Att använda public service i reklamsyfte är inte heller okey bara för att det är Stockholm Stad. Illojal konkurrens och smygreklam på en och samma gång. .
Jag minns själv när jag fick en rejäl utskällning under tiden jag satt i SVT morgonsoffan. Jag kom en dag med strumpor som hade en Nikelogo som inte var förklistrad.