En färsk finsk studie publicerad i den högt ansedda vetenskapliga tidskriften Jama redovisar att gravida med ätstörningar respektive fetma påverkar barnets neuropsykiatriska status. Forskningsgruppen undersökte 392 098 mammor och 649 956 barn och fann att 16,43 % av barnen till underviktiga mammor med ospecifik ätstörning, vilket var 5.89% av mammorna, hade utvecklingsrelaterade neurala problem såsom sömnstörningar, tics och social funktionalitet. I studien undersöktes även överviktiga kvinnor så om du är intresserad av att veta mer finns referens till studien nedan.
Ylab har arbetat med den kombinerade mat- och träningsstörningen ortorexia atletika sedan 2001. Dess grundare Yvonne Lin var även först ut med träning för gravida i Sverige under 1980-talet. Än idag bedriver Ylab specifika program för gravida och blivande föräldrar inklusive för kvinnor med ortorexi https://ylab.com/wellcare-gravid/ . Under graviditet och tiden efter födsel är balans mellan mat, träning och mående viktigare än någonsin.
”Det största hinder som vi möter är att kvinnor som ”har haft” ätstörningar inte är helt friska när de blir gravida eller att de inte inser att graviditet innebär en återfallsrisk”, säger Yvonne Lin. Många har blivit gravida via IVF dessutom och som behandlare är det mycket smärtsamt att se en gravid kvinna svälta sitt barn. Man gör det inte medvetet men har inte tillförlitliga mätmetoder för att säkerställa en normal viktökning. Framför allt kan kvinnor med ortorexi öka sin vikt men samtidigt minska sin fettvikt vilket är en, men inte all anledning till återfall.
För dig som är gravid rekommenderar vi programmet som innehåller både vad man bör och inte bör göra under en graviditet, förberedelse inför förlossning och föräldraskap samt mätningar med Bodpod.

Referens
Nilsson IAK, Ozsvar J, Gissler M, Lavebratt C. Maternal Eating Disorders, Body Mass Index, and Offspring Psychiatric Diagnoses. JAMA Netw Open. 2024;7(10):e2440517. doi:10.1001/jamanetworkopen.2024.40517